Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. část - Kanclbalík

3. část - Zabezpečení

Teď sem se chtěl zmínit o programech pro práci na netu ale radši to vezmeme přez zabezpečení. Než člověk vleze an internet, je nutnost mít ServicePack2 a alespoň nějakej firewall a antivir. Když sem instaloval jednou vloni XPčka bez SP a zkoušel na netu něco zaktualizovat, do čtvrt hodiny byl počítač zralej na reinstal ! Takže nejdřív Servicepack 2 kdo ho nemá, ten celkem pomůže proti nechtěnýmu bordelu zvenku. Nepíšu proti čemu protože fakt nevim, co za xindla mi otevře najednou 20 oken a nahlásí vypnutí kompu za 10 sekund. I to se bez SP2 stává. Ve woknech je firewall... Sice celkem nedokonalej ale furt lepší něco než nic. Nemam moc zkušenností co přez něj pronikne a nadělá paseku ale je fakt, že za 2 roky jsem neměl potřebu mít něco lepšího. O jeho kvalitě svědčí i to, že už mi přestaly emailem z neznámejch adres chodit vypisy adresářů na mym disku :-) Pokud má někdo potřebu, existujou i jiný řešení, třeba Kerio firewall. 30 dní na vyzkoušení je zdarma, plná verze stojí kolem 20 euro.
Proti spywaru je dobrá kombinace free programů Spybot a Ad-Aware. Spybot se umí navěsit na OS a hlásit každou změnu v registrech. Nezkušenej člověk sice pokaždý kliká na povolit a může něco podělat ale průměrně inteligentní člověk by neměl mít problémy. Spybot je v češtině, sám se aktualizuje a umí najít ohromnou spoustu škodlivýho bordelu. Dá se díky jeho hlídání registrů i poznat, co se děje co by nemělo. Třeba když člověk instaluje nějakej novej program, je logický, že se zeptá Spybot na povolení/zákaz zápisu do registrů. Jenže pokud vyskočí tohle okno při obyčejnym prohlížení netu nebo jakýkoliv jiný "neinstalační" činnosti, je to známka, že se něco děje. Ad-Aware se bohužel ve free verzi nenechá spustit rezidentně aby hlídal počítač pořád ale u mně stačí 2x do měsíce stahnout aktualizaci a project komp. Zatim mi našel maximálně nějaký cookies, takže žádná pohroma, Spybot toho uhlídá dost.
Samozřejmostí je nutnost nějakýho antiviru. Často k počítači (hlavně v nějaký akci v obchoďáku) dostane uživatel nějakej ten Norton balík s antivirem a firwalem. Bejvá to účinný ale často jenom s omezenou dobou použití. Ale třeba na půlroční používání se to hodí, bejvaj k dispozici updaty databází spywaru a virů. Nevim, kolik je kdy kde poplatek za registraci na plnou verzi ale jestli je to něco v řádu stokorun, nemá cenu řešit. Pokud člověk nic podobnýho nedostane, existuje pár řešení úplně zadarmo (samořejmě i úplně legálně). Já nedam dopustit na Avast. K domácímu použití je k dispozici úplně zdarma, včetně aktualizací programu a databáze virů. Když běží na pozadí, dokáže kontrolovat stahovaný soubory, poštu a všechny komunikace na internetu. Párkrát mně už upozornil na nebezpečnou stránku s virem. Stačí se akorát zaregistrovat na stránkách programu a na email přijde licenční číslo platný rok. Po roce je uživatel upozorněn, že se blíží čas a stačí se znovu zaregistrovat, přijde novej klíč a zas je na rok pokoj. Nic na tom neni... a bohužel sem už narazil na ondoně, lovící krek aby se nemusel registrovat. Bez registrace funguje Avast myslim měsíc. Shrnuto: Spybot, Adaware, Avast, interní firewall ve woknech. Když jsme u toho, woknum bejvá často vyčítaný, že jsou děravý, zavirvaný a zanesený balastem. Že je potřeba mít spuštěnej antivir a nevim co ještě a kdo ví jak to zatěžuje procesor a zabírá paměť. O disku se bavit nemusíme v dnešní době, myslim že všechny tyhle programy maj dohromady po instalaci do 80-100 MB. V RAMce po běžně taky pár MB, max dohromady 30 (?). Pokud spustim standardně OS, CPU mam využitý na 2-5% (jakýkoliv, od Thunderbirda 1 GHz po Core Duo 1.8 GHz). při lítání po netu a čtení stránek a pošty, + sem tam hudba v MP3 se nedostanu s vytíženim nad 30-40% (dost bere "připojení" 4G od Tdebilu). Takže myslim, že zas tak blbě na tom platforma Wintel neni.


4. část - Internet