Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slavnost Svijanského piva

19. 7. 2007

Takže jsem se zúčastnil další kulturní akce, tentokrát s názvem:

18. slavnosti Svijanského piva ve Svijanském Újezdě

Začalo to když jsme s Honzou hledali kde by se dal poslechnout znovu naživo Waldagang. Z různejch festivalů a koncertů jsme si vybrali tohle:

Už od pohledu vypadala nadějně pivní akce (pivo mi nechutná, skoro nepiju alkohol a nemam rád vožralý lidi) a nebylo by to daleko. Přez 20 kapel by taky slibovalo nějaký to kulturní vyžití. První chyba byla v tom, že pořadatelé nikde nezveřejnili předem průběh akce, jenom začátek ve 13 hodin v sobotu. Tentokrát jsme vyrazili každej svym autem s tim, že setkání bude až tam. Já bral svou druhou polovičku a Honza i rodiče od tý jeho. Proto jsem očekával poslabší, spíš rozpárovanou zábavu. No nestalo se.

Leták na netu sliboval 20 kapel na 2 pódiích, 120 píp, atrakce, kulinářský speciality, hafo druhů piva.. Výjezd měl Honza v 11 a já v 11:30 od Berouna přez Prahu. Tak nějak jsem předpokládal, že ho možná na dálnici doženu. Těsně před odjezdem jsem kouk na mapy.cz abych našel a vytisk si nejlepší trasu, teda spíš kde sject z dálnice. V tu chvíli jsem zjistil, že mi došla barva v tiskárně. Cesta OK až na to, že jsme se v autě zakecali přímo u odbočky ke Svijanum a stih sem za ní akorát tak otočit hlavu. A co blbce nenapadne, přece nepojede rovně dál do Turnova, kde končí dálnice, radši najede na Libereckou. Nějak jsem předpokládal, že hned po nájezdu na jinu dálnici bude sjezd a otočim se... No nebyl :-) Nejbližší byl asi 5-10 km do Paceřic takže jsem ho využil. Okreskama jsem se prokousal pro změnu do Turnova :-))) Automapa od Kooperativy k povinnýmu ričení mi byla na houby protože v ní nějaký Svijany nebo Svijanský Újezd nebyl. Takže odhadem jsem chtěl ject na Příšovice. V Turnově je geniální doprtavní značení. Pokaždý jsem narazil na možnost ject na Prahu po dálnici nebo mimo ní nebo dálničně i nedálničně na Liberec. Párkrát jsem se projel tam a zpátky až volal Honza, kde jsem a že Walda hraje až po půlnoci ! Nenechal sem si zkazit náladu, vztekle jsem šoup Soptíka na nejbližší možný místo a začal se ptát na cestu. Poradila mi nějaká celkem ochotná pani, až moc ochotná, 3x mně dohnala a upřesňovala cestu. Stačilo použít mozek a nejjednodušší řešeníé - dálnici na Prahu a sjezd na ty Svijany :-))) Asi mi to horko vážně leze na mozek. Přijedu do vesnice a koukam, nějaká uzavřená ulice, pár lidí, auta jezděj všemi směry. Předpokládal jsem že to bude cesta na tu akci. Předpokládal sem blbě. To co jsem pokládal za pódium pod plachtou nebylo pódium ale opravovanej most, proto ta uzávěra. Po dalšim Honzovo telefonátu jsem tedy vyrazil konečně správně - na Svijanský Újezd ! To pro příště.

Parkování bylo na přilehlý louce, slušne zorganizovaný, stálo 50 kč na auto. Do areálu koupaliště, kde se akce konala to bylo 5 minut pěšky vesnicí. U vchodu byly tabule s programem na obou pódiích. Vstup 100 kč na osobu - přiměřený.

Uvnitř už byl od začátku mumraj a plno lidí. Prakticky kolem dokola areálu byly stánky s pivem. Nad každou pípu bylo na stánku logo a název čepovanýho piva. Co jsem zaznamenal, točila se desítka, jedenáctka, Máz, Kníže, Kněžna a nějaké kvasnicové. Snad jsem žádné nevynechal. K mému potešení byla odhadem v každém pátém stánku točená limonáda, většinou kofola. Stánků s jídlem taky spousta, odhadem kolem 20. Většinou grily se zvířatama, prasata šly asi na dračku. Zahájil sem pobyt kýtou nebo krkovicí. Nejsem kuchař, napsáno tam měli obojí ale jedno nebylo a já hned zapomněl co to jim :-) Každopádně za cenu 60 kč slušnej oběd. Milá byla i přítomnost vietnamskýho stánku s nudlemi a typickými rýžovými závitky. Pár stánků s párky v rohlíku, langoši a limonádami v petkách. Celkem mně zaujal i stánek jakéhosi róma nebo snad turka s "něčim dobrym". Dneska bych to pojmenoval asi šlehem. Na velké pánvi drobné kousky masa a zeleniny, plavalo to v nějaké omáčce a celkem žůžózní pochutina. 2x jsem přišel když byla zrovna prázdná pánev (nebo kotel či co to je). Napotřetí jsem byl poslední na koho zbyla asi poloviční (i tak velká) porce, tak mi jí nechali za 50 kč. Takže občerstvení SUPER a i fronty se daly přežít, nikde jsem nečekal na nic déle jak 5 minut. Cena piva bla všude 15 kč, limonáda taky. K večeru se jednotně všude zvedly ceny piva a limonády na ještě ucházejících 20 kč. Zaznamenal sem i pár stánků s cetkama - trička a pullitry a pivní sklo. Pro upřesnění - fotky se vztahují vždycky k předchozímu odstavci.

 

Obrazek

Areál byl rozdělen do 3 částí. Největší poblíž bazénu, kde bylo zděné pódium a parket. Byly tam rozmístěné lavičky se stoly přímo uprostřed od jedné strany na druhou. Na pódiu hrály dechovky a později večer folkové kapely. To jsem tolik nesledoval. Ve druhé části bylo taky pár laviček poblíž stánků a pouťové atrakce. Myslim,že řetízák, autodrom, horská dráha asi 2 lepší kolotoče, co vídam v Praze na Matějské pouti. Ve třetí části bylo pódium provizorní + stan se zvukařema naproti. Tady byla hlavní rocková scéna. Lavice žádné, zato se sedělo přímo na zemi. Sem tam někdo ležel :-) Pivo hodnotit jako nepivař nemůžu. Asi 3x sem si loknul různých piv. Moje hodnocení - stejný hořký svinstvo jako Budvar, Braník, Staročech, Gambáč... prostě pivo.

Každopádně hlavnim důvodem mé návštěvy po jídle byla hudba. Kapely hrály od 45 minut do hodiny a půl. Pauza na vystřídání byla vždycky 15-30 minut. První kapelu jsem zažil ještě v Turnově, takže nevim co to bylo. A jelikož jsem si nevyfotil rozpis kapel, neznam ani tu druhou :-(

Nejdřív na pódium vlítnul bubeník v masce z Vřískotu a s kosou v ruce. Prones něco o sekání trávy a začal do toho řezat. Zpěvačka byla taková střednověká (asi) syntetická blondýna. Z fotek to třeba někdo pozná. Hlas jak chlap a vystupování taky. Až moc velkej rozparek na sukni ukazoval, že má nohy jako Honza a celulitidu. Ale nemá cenu kritizovat. Jejich hudba se mi sem tam líbila, nehráli nic co bych znal, předpokládam teda vlastní tvorbu. Asi nějaká začínající nebo menší kapela. Myslim že do budoucna by se mohli uchytit.

Obrazek

Pak vystoupil Vašík Neckářů a skupina Bacily. Po pravdě mi došlo, že jeho písniček moc neznam. Ale celkem rád jsem si ho poslech naživo. Nějak furt nechápu náš novinářskej póvl kterej pořád na někoho vytahuje, že byl STBák. Prostě je to zpěvák, zpívá a lidi ho poslouchaj. Nevim, jestli to bylo horkem, pivem nebo mozkovou příhodou ale pan Neckář se mezi každou písničkou na pár (dlouhejch) minut zakecal. Lidi se už k pódiu celkem nahrnuli tak bylo dobré udržet si místo kvůli výhledu. S Václavem tam byl i jeho bratr, už si nepamatuju jeho jméno. Václav se na svuj věk celkem slušně hejbe a myslim, že si vystoupení i užíval - budíž mu přáno.

Obrazek

Obrazek

Další skupina byl Kabát revival. Skoro nepotřebuje komentář. Ač nejsem znalec, musim uznat že až na jiný hlas by si člověk hudbu s origo Kabátama splet. Je celkem znát, že dobrá hudba je dobrá a bere lidi pořád ať jí hraje kdokoliv. A musim uznat, podání bylo opravdu na jedničku. První asi 3 písničky zahráli kapku rychleji než je originál ale ničemu to neuškodilo. To už lidi celkem poskakovali a po jejich skončení se nedalo pomalu projít na žádnou stranu. Nevim, jak víc bych Kabát Revival vychválil.

Obrazek

Následoval kapku opožděný (údajně kvůli dopravě) Děda Mládek illegal band. 15 minut zpoždění nic moc ale kapela urychlila "ladění" a nastavování techniky. Kytaristovi praskla i struna tak začli bez něj, připojil se myslim od 2. písničky. Vystoupení splnilo očekávání. Nicméně skupina začala tvořit i vlastní tvorbu. Celkem chápu že už jim nestačí přebrané písničky a chtějí se seberealizovat. Zahráli jednu písničku, která by měla teprve někde vyjít na novém CDčku. Nějak mi to nesedlo. Styl hudby zhruba stejný alá Ivan Mládek. Slova celkem zábava ale asi si bude muset člověk zvyknout. Myslim si, že kdyby s tim začli rovnou se svojí tvorbou, dodnes by o nich nikdo nevěděl. Takhle ukáže až čas.

Obrazek

Obrazek

Pak Ondřej Hejma a Žlutý pes. To už byla celkem tma a světelné efekty jely celkem fest. No jak bych jenom.... prostě znam od nich 3 písničky (Modrá, Náruživá a tu o raketách a Gorbačovi) a ani jich víc znát nechci. To ostatní co jsem slyšel ve mně probouzelo touhu začít s chlastem. Vyřešil sem svou nechuť odchodem na kofolu a závitky. Zahráli i něco od cizích kapel (myslim že Rolling Stones), což bylo asi nejlepší. Takže Žlutýho čokla já už radši příště ne ééééé.

Obrazek

S hudební pauzou jsem neudělal chybu protože kolem půl dvanácté byl ohňostroj. Asi jenom 5 minut ale celkem hezký. Alespoň sem měl možnost vyzkoušet si focení ohňostroje na svém Canonu. Výsledek mně na poprvé příjemně překvapil. Stačí zmáčknout spoušť s foťákem namířeným na nebe a čekat dokud nezmizí nápis moment. Pak se něco na display objeví. Milá loterie, jejíž výsledky jsou tady kolem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Před půlnocí hrála skupina Doga. Měl sem štěstí a dostal se až k pódiu. Bohužel nic pro mně. Když jsem slyšel písničky a viděl jejich klipy tak to ujde ale na živo nic moc. Připadalo mi, že se snažej do toho co nejvíc řezat. Pak neni rozumět zpěvu/řevu a i případná melodie se vytrácí.

Obrazek

A v půl jedné ráno muj zlatý hřeb - Waldagang. Původně jsme byli nervózní, jestli bude vystupovat i Vláďa Šafránek, co kdyby náhodou byl jenom Walda. Když sem ho potkal u stánku, těšil sem se na vystoupení ještě víc. Zklamání as ani nemohlo nastat protože jsem se protlačil zase dopředu někam 2 metry od pódia. Abych byl objektivní, jako minule (jako předkapela Kabátů) působila hudba a zpěv celkem nevyváženě. První písničku jsem až do refrému nevěděl, o co jde. Walda byl strašně potichu a Šafránek nebyl na pódiu vůbec. Ten přišel myslim až na 3. Písničku a to zas odešel Walda. Na Eldorádo pro změnu Walda celkem vyniknul. Možná jsem si už na něj zvyk poslouchánim CDčka a nějak mi do koncepce kapely zapad. Hulákači (řízci z Ales gute) byli tentokrát jenom 3 a u čtvrtého mikrofonu byl kitarista. Nevim, jak moc jsem je sledoval minule ale připadali mi nějak nesehraní. Xkrát jsem zahlíd jak 2 trsaj a třetí čeká na takt aby se chytil. Klasicky na Hudsonský šífy pózovali s baterkama a na Slavíky z Madridu hráli na záchodové štětky. Ty zas letěly do publika. Šafránek je komediant první třídy a tak nějak si představuju, jak se jde člověk na koncert vyřádit a užít si to. Poskakoval všelijak, podupával, prostě dělal všechno co s člověkem ta hudba dělá. Když imaginárně končili, rozhulákal publikum. Něco zařval, pak lidi, pak zas jinej tón, zase lidi. Slušná souhra, snad 10x. V tu chvíli jsem si uvědomil sílu jedince vedoucího dav. Skoro mi to připadalo až nebezpečný. V takový situaci by stačilo aby předák zařval útóóók a nevim, kam by se dav pohnul. Protentokrát zahráli i víc písniček původně od Harleye. Ke konci musel Šafránek Waldovi dát svuj mikrofon protože ho nebylo skoro vůbec slyšet a zpíval tam nejvíc. Celkem by mně mrzelo kdyby Walda gang jako takový skončil a přeskupil se na něco ve stylu Harleye. Obojí mam rád ale Waldovo písničky jsou prostě o něčem jinym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pak už následoval jenom konec a rozchod, někdo tam zůstával a přespávali ve stanech přímo v areálu koupaliště. To bylo odhaduju kolem půl 3. hodiny ráno. Vedle na betonovém pódiu ještě někdo hrál ale většina stánků už zavírala a byl problém sehnat něco k pití. Celkově mně mile překvapili lidi. Očekával jsem na pivní akci spoustu pobudů a problémových opilých lidí. Nikoho takového jsem tam nepotkal. Nikde žádná bitka ani hádka. Až neočekávaně velká pohoda. Asi 2x někoho odvážela sanitka. Stejně jako na Kabátech, nechápu proč se dopředu ženou bulíci. Přede mně se nacpal 2metrovej valibuk. Budiž. Ale stál tam jak blbec, dav kolem něj skákal a on jenom házel vyčítavý pohledy jako by mu to vadilo. Vážně nechápu proč tam leze. Dělal tak celkem nepříjemnou překážku všem kolem. Z druhý strany zase asi 3 celkem pěkný slečny, kterým vadilo každý šlápnutí na nohu. Přece s tim každej tak nějak počítá když se cpe dopředu do kotle. Asi jako jít na fotbal do kotle bez chrániče zubů

Jediné dvě drobnosti bych Svijanské akci vytknul. Neinformovali předem na netu, kdy kdo kde hraje. A pak že občas vypadla elektrika a pípy k večeru nestíhaly chladit tak že nepěnilo jenom pivo ale už i ta kofola. Záchodů na akci bylo dost a celkem to vypadalo kolem i civilizovaně. Horko a hudba dohromady zapůsobily, že člověk víc tekutin vypotil než vyloučil. Z asi 8 kofol jsem musel na vylití jenom 2x. Oproti Corridě byly přítomné i popelnice na odpad, které průběžně vynášel personál.

Tak to by bylo moje hodnocení téhle povedené akce. Všem zájemcům můžu účast jenom doporučit. Počítam, že příští rok se tam vyskytnu zase.

Krtek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

První kapela - BERRY

(PP-BERRY, 2. 7. 2008 15:25)

Zdar první kapelou byla skupina BERRY a na slavnostech 12.07.2008 má být opět ve stejný čas (tj. již od 13:00 hod.), tak si ji nenech tentokrát ujít! :D www.berryrock.cz