Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemám rád zbytečné války

29. 7. 2007

Cítim se bezpečně aneb nemam rád zbytečné války.

Poslední dobou se často debatuje nejen o zahraniční politice velmocí jako jsou USA, válce v iráku nebo nebezpečí islámu pro Evropu. Jelikož už mně nebaví pořád omýlat různým lidem své názory, chci tomu udělit srozumitelnou čitelnou formu.
Předně vycházím z toho, že cca od půlky 20. století je svět více či méně stabilně rozdělen na různé státy podle národů, etnik a nevim čeho ještě. Jestli je to rozděleno spravedlivě, dobře nebo špatně, nejde soudit, historie udělala své. Také předpokládám, že lidstvo už je na celkem slušné rozumové úrovni. Nerozlišuji státy ani národy podle velikosti, náboženství nebo třeba barvy pleti obyvatel. Prostě každý stát považuju za rovnocený. Proto mi vadí když někdo řekne, že tenhle stát je podřadný, tamto je velmoc a může si dovolit cokoliv nebo že tam žije póvl.
Předpokládám, že v civilizovaném světě vedle sebe státy a národy žijí a mají čilý politický, turistický a obchodní ruch. Ještě bych měl zmínit, že nejsem politik, ekonom, vlastně odborník na nic :-) Moje informace jsou čistě z médií (TV, noviny, teda spíš bulvár, internet). Ve správně fungujícím světě na sebe státy neútočí a nevedou války.
Ne toliko v našem. Vzhledem k věku jsem měl možnost zažít "jenom" 3 války. 2 v Iráku a 1 v bývalé Jugoslávii. O jugoslávský konflikt sem se nikdy moc nezajímal, nechci ho tedy komentovat. Moje představa je taková, že po převratu a pádu komunismu se jednotlivé národy nedokázaly dohodnout na rozdělení území a došlo k občanské válce. Myslim že ani OSN to nezvládly ukočírovat v rozumných mezích. Určitě došlo na všech zůčastněných stranáích ke křivdám a zvěrstvum, ale budiž, někam to dospělo a snad je to za námi.
První válku v zálivu (1992?) respektuji jako nutný konflikt. Irák napadnul a obsadil cizí samostatný stát Kuvajt, který požádal ostatní státy o pomoc. Ta přišla v podobě ultimáta a po jeho nedodržení k útoku vojsk USA a OSN. Po vytlačení iráckých vojsk z Kuvajtu byl konflikt prakticky ukončen a na Irák uvaleny sankce atd atd. To považuji za naprosto nejlepší možné řešení dané situace.
Zato dodnes pokračující konflikt považuji za průser prvního řádu. Ale od začátku. Teoreticky (praxi nezná asi nikdo) všechno začalo asi 11.9.2001 kdy údajní teroristé z al-kaidy zaútočily na věže WTC v New Yorku. Efektivní masakr otřás světem a rozhýbal mašinérii. Televize vysílaly jeden příspěvek za druhým, noviny napsaly snad víc článků než o sebevraždě K. Svobody atd. Celkem mně zarazilo, že snad do týdne se vědělo snad všechno co je nám předhazováno dodnes. Za útok může Al-kaida sídlící v Afghánistánu v čele se strejdou Usámou. Afgánistán byla dobrá rozcvička už kvůli vládnoucímu hnutí Taliban. Muslimové žijící podle svého (tzn. jinak než my, jak to je správně) jsou správný cíl. Navíc sem nezaznamenal, že by měli někde jinde ve světě podporu. Výsledek byla zpustošená země a pochytaných pár údajných teroristů. Jestli byli doopravdy, to ví asi jenom oni. Já doufám, že byli. A pak najednou se objevil spot, kde Usáma zdraví bratry v Iráku. Tak mně napadá, že máme štěstí, že nezdravil bratry u nás. Od té chvíle bylo až moc jasno, kam se bude vývoj ubírat. Saddám je najednou zas ten zlý utiskovatel, mající spusty chemických zbraní a jiných prostředků hromadného ničení. Útok následoval za nedlouho a výsledek ještě horší. Země v rozkladu, neschopná se o sebe postarat a chycený zase tak Franta co znal Pepu co měl asi někdy doma samopal. Po asi 20. teroristovi sem se v nich začal ztrácet. Američani si je přirovnali ke kartám, ale těch by bylo na mariáš nadosmrti. Osobně mi to připadá jako snaha ukázat veřejnosti, že to někam vedlo. A veřejnost neni slepá a vidí, že NE ! Teroristi (údajně) vyhrožují dál, strejda Usáma se dál někde poflakuje akorát Saddám to odnes. Sice to zasloužil, to nepopíram ale jeho obžaloba mi připadala víc než směšná. Vyvraždění něčeho, co dřív američani sami podporovali dodávkami zbraní... Chlap by řek: seš xindl a máš toho moc, odsuzuješ se k trestu smrti, protože ses choval hůř než zvíře. To že v Iráku se nic nenašlo, očekával asi každý rozumný člověk a že prezident USA světu před útokem lhal potvrdila i samotná americká strana. Už tehdy se vědělo, že Saddám žádné zbraně nemá ale bylo tak nějak potřeba tam jít.
"Civilizovaný" svět si jako obětního beránka bere často islámský svět. Je to jednoduché, jsou jiní a navíc je v jejich oblasti moc zdrojů důležitých surovin. Setrvání vojsk v Iráku dělá akorát zle. Nemyslim si že po jejich odchodu utichne střelba a bude mír. Jenom v občanské válce převezme kontrolu silnější strana. Ať se to humanistum líbí nebo ne, je to asi nejlepší možná cesta. Kdo dokáže zvítězit, dokáže si v zemi udržet i pořádek. Je nesmysl cpát do podobné země západní zvyky nebo demokracii. Pokud lidé v Iráku žijí podle něčeho, musí se sami vyvinout. Pokud je to národ který se neumí o sebe postarat, je to jejich problém. Na řadu přijde další absolutní moc v podobě diktátora. A svrhávat ho zase bude další chyba. Národ, který se neumí vymanit zpodručí svého utiskovatele si nězaslouží pomoc. Možná zaslouží ale bude mu k ničemu. Národ musí nejdříve "uzrát", vyvynout se a dojít k závěru (třeba demokracii) sám. Ale předčasně to pak dopadá jak vidíme dneska. Kdo pomohl nám od komunistů ? (už slyim ty řeči, jak to bylo připravené z ameriky) Kdyby nás někdo násilim "osvobodil" dopadli bysme pravděpodobně jak ta Jugoslávie.
Nejde přece napadat suveréní stát za cokoliv co se děje uvnitř ! Je to vnitřní záležitost každého státu. Tzv. zastánci lidských práv by se měli nechat vyšetřit ! Kdo vůbec ustanovil, že náš "západní" styl života je ten správný ? Kdo nás pasuje do role policajtů ? Kdo nám dal právo vydávat nějaké listiny práv a svobod ? Kdo vůbec řek, že lidi mají mít nějaká práva a nárok na svobodu ???? Je to proti přírodě, kde vítězí silnější. Je mi jasné, že podle toho by asi samostatná Česká republika nikdy neexistovala ale existuje. Existuje protože je v okolí dost podobných a civilizovaných států. Ale nelíbí se mi, že tyto státy se pasují na policajty a snaží se "civilizovat" zbytek světa. Pokud je někde normální zabít prvorozené dítě (vymýšlim pokud možno extrémní nesmysl), je to jejich věc vycházející z tradic nebo kultůry daného státu. Je nesmysl jim vnucovat, že je to špatné. "Civilizovaný" svět má podle mně právo maximálně upozornit představitele onoho (podle nás) barbaristánu že se nám to nelíbí. Ovšem stejně tak se nemusí líbit jim, že se nemodlíme 3x denně. Ale to je zase naše věc.
Osobně si myslím, že neexistuje žádný důvod v dnešní době k válkám. Jediná výjimka je napadení cizího státu. Pak má napadený stát právo bránit se, případně požádat spojence o pomoc. Každý stát si může "doma" dělat co chce. Národy se musí svých diktátorů zbavit sami. Pokud mají USA nebo kdokoliv jiný třeba chemické a atomové zbraně, proč by je nemohl mít Irán, Čína nebo Irák ? Je to v rámci zachování rovnováhy. Kdo dává USA (a jiným) právo mít arsenál schopný zničit celý svět a ostatním ne ? Proč to zakazovat někomu jinému ? Myslím, že KAŽDÝ STÁT by měl mít právo vlastnit jakýkoliv zbrojní arsenál na svou obranu. Klidně i Česká republika. Připouštím možnost války třeba s USA nebo Ruskem, proto máme být připraveni na cokoliv. Tím ovšem myslim na obranné zbrojení. Jakmile kdokoliv zaútočí na jiný suveréní stát, má dostat lekci jako Irák v 90. letech. Ovšem trestat někoho, protože je jiný je nesmysl.
Když se mi nezamlouvá interní chování cizího státu, diplomatickou cestou je upozorním a naše turisty seznámím s tamními poměry. Oni vůbec lidi cestující kamkoliv mimo svou vlast by se měli nejdříve informovat o tamních zvycích a pravidlech a podle toho se jim přizpůsobit. Pokud nejsou schopni tamní pravidla dodržovat, nemají tam vůbec cestovat nebo mají počítat s tamním (většinou na naše poměry krutým) trestem.
Jak dopadá umělé pomáhání někomu, kdo není dostatečně civilizovaný je dobře vidět v Palestině. Židé dostali kdysi stát a dokázali si ten kus pouště zvelebit a zařídit si prosperující společnost. Palestinci NE. Politické strany jsou tam co vidím 2 a obě jsou teroristické organizace. Nedokážou se dohodnout. Zasluhuje si podobný národ mít svoje území ? Z historického hlediska ano, protože tam žili. Každopádně by byla zase velká chyba kdyby se do nich kdokoliv pletl a snažil se někomu nějak pomoci. Ideální by bylo jejich území izolovat aby konflikt nepřerostl za hranice a nechat je uvnitř, ať si svůj stát zařídí po svém. Je to jejcih volba nebo vyhraje silnější frakce.
Teroristi sice občas vyhrožují světu ale zajímají někoho jejich důvody ? Nevšimnul sem si, že by si dojeli někam pro rukojmí. Zajímají na SVÉM území lidi, kteří tam podle nich nemají co dělat. Zas musim říct, neseznámili se s místními pravidly a vlezli kam neměli. Jasně, často se jedná o lidi, kteří jenom pomáhají civilnímu obyvatelstvu. Ovšem kdyby se západní svět nepouštěl do "humanitárních" válek, nepotřebovalo by to civilní obyvatelstvo tu pomoc. Asi je to všechno jen o penězích a o vlivu. Jak bylo nedavno vidět, že s "pomocí" kšeftoval i syn nejvyššího představitele OSN. S terorismem se nebojuje vybombardováním cizího suveréního státu.
Jinak bych mluvil kdyby kdokoliv z Iráku před pádem Saddáma požádal západ o pomoc. Ale to se nestalo, nikdo se západu ani USA o pomoc neprosil ! Ani ty vyvražďované menšiny, pokud vim.
Určitě si někdo řekne, že se slepě zastávám islámu nebo "necivilizovaných zemí". Ne nezastávám, zvěrstva mi vadí všude ale uznávám suverenitu každého státu. Pokud by někdo chtěl ale svoje "zvyky" a tradice rozšiřovat sem k nám, kde máme svoje, budu jeden z prvních, co se ozvou a v případě války s kýmkoliv počítám s povolávacím rozkazem
Co mi leží v žaludku je "pomoc" africe a jiným oblastem tzv. třetího světa. Kdo vůbec způsobil jejich špatnou situaci ? Západní svět tyto krajiny často kolonizoval a obracel k obrazu svému. A to bylo špatně. Žij a nech žít tehdy nikoho nezajímalo.
Příroda funguje tak, že se na určitém území uživí určitý počet zvířat, lidí atd... Přijde epidemie a stavy se srovnají. Ovšem vlivem očkování a lékařské pomoci došlo v Africe k přemnožení lidí. Byla to krajina, kde se lidé neživili průmyslem ale zemědělstvím v míře jim dostačující. Kupodivu s nárůstem lidí nedošlo k nárůstu "živitelů". Proč jim má západní svět pomáhat penězi ? Rozumná volba by byla poslat na rok až dva do chudých oblastí experty na zemědělství, stroje a plodiny aby se je místní naučili pěstovat.
Případně druhá varianta nechat je přirozeně snížit svoje stavy do situace, kdy se zase uživí sběrem kořínků a trháním kokosů.
Pokaždé když vidim v televizi humanitární pomoc, je mi na zvracení. Fronta lidí, kteří čekají až jim někdo něco dá. Co je komu do toho, že si africká rodina pořídila 5-10 harantů, které neuživí ? Mají mít jednoho nebo dva. Nikdo nemůže chtít po cizích aby nesl zodpovědnost za svoje činy.
Proto celkem podporuji v poslední době rozšířenou adopci dětí na dálku. Věřím, že pokud se mladí lidé v africe a jinde vychovají k zodpovědnosti, dokážou si pomoci. Je potřeba ty lidi naučit jak se mají chovat a množit. A né jim slepě dávat jídlo a peníze.
Tak to by byl pro dnešek můj názor na světovou politiku. Jsem smířen s tím, že mně bude spusta lidí zvát fašistou, nacionalistou, diktátorem a kdo ví čim. Je to jejcih názor stejně jako tohle můj.

Krtek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Oprava

(Hanz, 6. 1. 2008 19:19)

Soráč tam mělo být 11.9.2001 :-)

11.6.2001

(Hanz, 6. 1. 2008 19:16)

Chtělo by to se trošku rozepsat na toto téma. Já jsem alergický jen na zmínku tohoto datumu a spojením s terorismem. Ovšem to je asi jiná kapitola.

viva revolucion

(Hladolef, 30. 7. 2007 19:28)

Uplne s tebou souhlasim