Jdi na obsah Jdi na menu
 


3. část - Zabezpečení

4. část - Internet

Webové prohlížeče
A teď ty prgramy na net. Už ve woknech je standardně Internet Explorer (IE), myslim verze 6. Ta je jednak celkem děravá a je nutný jí rovnou záplatovat z webu MS nebo ještě radši stáhnout verzi 7. Ta by měla bejt bezpečnější ale hlavně má funkce jinejch prohlížečů, bez kterejch už si spousta lidí nedokáže surfování na netu ani představit. Spoustě lidí určitě IE dostačuje. Riziko u něj vidim akorát v přístupu na některý stránky pro dospělý ale zas takový nebezpčí jako se všeobecně histerizuje, nehrozí. Mně ale víc vyhovuje Firefox. Původně se jmenoval Mozilla a byl to prohlížeč + emailovej klient. Po oddělení klienta je to už "jenom" prohlížeč Firefox. Pochází z Linuxu a je samozřejmně úplně zdarma. Jeho síla je v možnosti doplňků, který se daj stahnout a vylepšit tak dál funkce prohlížeče. Třeba doplněk na blokování reklamy, nebo různý download manažery, FTP manažery, přehrávač hudby v liště Firefoxu... Je toho hafo. Líbí se mi, jak je skinovatelnej, existuje spousta vzhledů od dřevěnýho po různý kosmický future vzhledy. Výborný je surfování po záložkách - je možno mít otevřenejch třeba 20 různejch stránek v jednom okně prohlížeče. Když sem to slyšel prvně, řikal sem si že je to zbytečnost, prostě 20x otevřu prohlížeč a každej s jinou stránkou. To může člověk dělat do tý doby, než člověk vyzkouší záložky. Pak je dobrý nechat si zobrazit panel s oblíbenejma odkazama. Nevěřil sem ale dodnes potkávam lidi, co nosej svoje stránky v hlavě a pokaždý píšou růčo www.... myslim že ho má IE ale u něj mi vadí, že ho jde těžkopádně exportovat kvůli zálohování. Ve Firefoxu je správce záložek a tam jde krásně vyexportovat nebo naimportovat svoje oblíbený odkazy ve formátu html. Možná to někomu přijde jako samozřejmost ale mam pocit, že je nutný lidem furt vtloukat do hlavy, používejte záložky a oblíbený odkazy. Nejlepší jsou členové, co najedou rovnou na seznam (pochopitelně domovská stránka) a v jeho vyhledávači pak píšou adresu co chtěj :( Čeština je samozřejmostí a automatickej upgrade taky, včetně vzhledů a doplňků. Člověk se nemusí o nic starat. Jednou stáhne a nainstaluje Firefoxe a pak to běží samo. Větší upgrady byly z 1.0 na 1.5 a teď aktuální 2.0.x. Občas může bejt problém se špatnym zobrazenim stránek, který jsou optimalizovaný hlavně pro IE ale je jich mizivý procento a i to jde obejít. Existuje doplněk, kterej vnutí Firefoxovi na danou stránku interní engine z IE a zobrazí stránku přez něj. Tim se dá vyřešit, pokud nefunguje internetový bankovnictví vaší banky jinde než pod IE. Nevýhodou Firefoxu je jeho lennost, i když verze 2 od 1.5 se celkem pěkně zrychlila. A náročnost na paměť. Běžně mi po delší práci zabere 70-200 MB.
Rychlejší prohlížeč je Opera. Osobně jí nepoužívam ale je taky celkem rozšířená. Má většinu věcí, který se doplňujou do Firefoxe, v sobě a někomu může připadnout přefunkciolizovaná. Myslim že volba jestli IE, Firefox nebo Operu, je věcí vyzkoušení a výběru podle toho, co člověku vyhovuje. Rozhodně ale neni nikdo odkázanej jenom na IE. Když tak uvažuju, komerčně prodávanej webovej prohlížeč asi ani neexistuje, dřív to byl Netscape. Pokud ale člověk chce koukat na "dospělácký" stránky, je asi cokoliv než IE nutnost, protže tvůrci xindlů se soustředí a optimalizujou škodlivej kód hlavně pro něj.
E-mail je druhá podstatná část netu. Ve woknech je zase jako bonus použitelnej program - Outlook express. Nějakej čas sem ho používal a stačil by mi. Jenže nějak se mi z něj nedařilo vyexportovat poštu a adresář, jak bych si představoval. Umí jenom poštu, nic víc. A ani žádný extra funkce nemá. Ale pokud někomu stačí, asi neni moc důvodů měnit. Pak sem zkoušel z MS Outlook, jednak oprotže ho máme v práci a potom, že jsem si naivně myslel, že využiju jeho další funkce. Má třeba kalendář a poznámky. Ale jak známo, je to součást MSO, za tučnej balík peněz. Tim to pro mě hasne a krom toho se mi nepovedlo do něj dostat poštu z Outlook expressu a ani nikdy zálohovat a opět načíst zálohovanou poštu. Jsem si skoro jistej, že to bylo chybou mezi klávesnicí a židlí.
Doporučit musim zase free program Thunderbird. Vzniknul odělenim klienta z Mozilly. Už od verze 1.5.xx byl celkem použitelnej. Nejvíc mně tehdá zachvátil antispamovej filtr. Nevyžádanou zprávu člověk označil a další ze stejný adresy nebo s podobnym obsahem skončila rovnou v koši. Od verze 2.0 (?) už má i nějaký interní celkem účinný antispamový filtry. Stejně jako Firefox podporuje přidávání doplňků a vzhledů. Takže může klidně vypadat na oko stejně jako ten Outlook :-) Síla a oblíbennost Thunderbirdu (ale i jinejch poštovních klientů) spočívala v chybách MS. Ten ve svejch programech původně nechával zapnutý možnosti rovnou spouštět přílohy v poště, rovnou načítat obrázky a podobně. To vedlo často k zabalastění nebo zavirování počítačů. Thunderbird standardně nenačte ani obrázek poslanej v poště. Uživatel ho musí jednim kliknutim povolit. To samý přílohy a podobně. Prostě nade všim je kontrola. Poštu a veškkerý nastavení jde jednoduše zálohovat zkopírovánim jedinýho adresáře na disku. Ale zase musim bohužel vzpomenout celkovou lenost programu. Občas se stane, že člověk klikne z mailu na jinej mail a čeká snad celou vteřinu až dvě. Ale oproti Outlooku nemá kalendář, poznámky a jiný zbytečnosti (který stejně podle mně mít emailovej klient nemá). Doma je to samozřejmně vpořádku, bohužel někde ve firmách se používaj schůzky, úkoly a podobný věci zadávaný přez mail. A s tim si asi Thunderbird neporadí.
Pak už bych zmínil jenom pár "podpůrnejch" programů. Pokud je potřeba přístup na FTP server a nechci použít Firefoxe, je dobrej Total Commander. Jedná se v první řadě o souborovej manažer, jako třeba Norton nebo M602 ale na FTP se dá použít normálně. Myslim, že je to českej produkt a neregistrovaná verze akorát zobrazuje při spuštění tabulku s číslem, na který se má kliknout. Pro stahování souborů se mi kdysi osvědčil Download Accelerator plus (DAP). Malej prográmek ale neregistrovaná verze kromě chtěnejch dat stahuje a zobrazuje i nějakou reklamu, což já osobně nemusim. Proto jsem přešel na Leachget (LG). Oba programy vypadaj kapku jinak ale funkce je stejná. Stačí v nich zadat URL adresu a programy si najdou nejlepší spojení a stahnou soubor. Jde samozřejmně načasovat víc souborů, nastavit dobu kdy se má co stahovat nebo omezit rychlost stahování aby zbyla volná kapacita připojení třeba ještě na surfování. Oba se umí "pověsit" na IE (LG i na Firefox) takže je člověk nemusí prakticky, používat, stačí kliknout na soubor na webu a zvolit stažení pžez DAP nebo LG. Torrent klientů je nepřeberně. Co jsem vyčet na netu, malej a dostačující je uTorrent (microtorrent). Umí asi všechno, co je odněj potřeba, alespoň to vyplývá z recenzí a reakcí uživatelů. Hlavní je, že je malej na disku i v paměti. Občas se hodí něco na měření doby na netu nebo přenesenejch dat. Dneska asi už hlavně kvůli FUP limitum. Výborně se mi osvědčil českej program Connection metter. Je celkem rozšířenej. Jeho neregistrovaná verze je k dispozici zase zdarma ale neumí některý drobný věci. Jako posílat SMSky přez SMS brány nebo nezobrazuje některý grafy v přehledech. Zaregistrovat se dá za směšnou cenu 160 Kč, čehož jsem využil. Od tý doby už se mi 2x zaktualizoval na novější verzi. Je prima, že po vypršení licence zústává možnost používat poslední plnou upgradovanou verzi. Statistik umí zobrazit opravdu hodně, od času na netu, časovýho harmonogramu po dnech, měsících, to samý zobrazuje o datech nebo cenách za připojení. Autoři pravidelně aktualizujou tabulky s tarifama na českym internetu, nechybí snad žádnej operátor nebo tarif. Takže jde celkem jednosuše sledovat a čekat, jaký bude vyúčtování.


5. část - Grafika