Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. část - Internet

5. část - Grafika

Občas člověk potřebuje udělat nějakou tu grafiku. Já moc nerozlišuju jestli video nebo jenom fotky. Doma většinou člověk potřebuje fotky prohlídnout, maximálně nějak drobně upravit (otočit, změnit velikost, odstranit červený oči, zesvětlit...). To všechno umožňuje muj oblíbenej program Irfanview. Jednoduchej, malej akorát myslim, že čeština se musí stahnout a nainstalovat dodatečně. Určitě se najde spousta jinejch programů. Namátkou si vzpomínam na ACDSee. Navíc, pokud člověk potřebuje kapku víc editovat (prostě si hraje na umělce), bejvaj často k foťákum dodávaný různý programy. K Aipteku jsem kdysi dostal nějakej Zoner Photoeditor (?), ke Canonu Zoom Browser EX a PhotoStitch. Třeba ke skeneru Umax byl Adobe Photo Deluxe a Vistascan. Většinou se jedná o nějkaý "lite" verze větších programů nebo plný OEM verze k danýmu kousku HW. Nebudu se extra rozepisovat, co je na co dobrý, jenom chci říct na plnou hubu - FAKT TEN PHOTOSHOP NIKDO DOMA NEPOTŘEBUJE ! A když už něco dostanu "zadarmo", proč to nevyužít.
S videem je to podobně. Stačí pořídit TV kartu. Ovládací program je nutnost, bez něj by jí nikdo ani neprodával. Třeba Asus má ale program Power Cinema - kontrolní centrum na kompletní multimédia. Program plně schopnej nahradit Windows media center. Vypadá i stejně a ovládá se plně přez DO. Po obrazovce lítaj ikony hudby, TV, obrázky, DVD, myslim že na stavbu HTPC ideální. Ke střihu jsem kdysi dostal ke kartě od Leadteku Ulead videostudio, Asus mi dal PowerDirector. Oba umí asi to samý akorát k PowerDirectorovi je navíc autorizační PowerDVD k tvorbě a vypalování sestříhanýho filmu na DVD. V týhle oblasti jsem vlastně ani nikdy neměl potřebu hledat nějakej program, protože jsem vždycky všechno potřebný dostal k HW. Opět - Adobe Premiere neni potřeba ! Nesmim zapomenout ani na ten woknowskej Movie Maker. Na jednoduchý spojování filmů, střih a konverzi do wmv formátu bohatě postačuje. Spojovat mpeg záznam umí dobře a jednoduše (kliknu, označim, spojim) utilitka Combimovie. Na Avi nebo DivX a podobný je asi nejpoužívanější VirtualDub. Ve starší verzi kdysi uměl i WMV, bohužel podpora wmv byla odstraněná, kvůli licenci.
Pokud někoho baví 3D grafika, celkem se rozšířil původně Linuxovej program Blender. Dá se toho v něm udělat opravdu hodně ale problém bude asi kapku netradiční ovládání než má třeba Lightwave, Maya nebo 3D studio. Občas bejvaj uvolněný starší verze některejch programů, to je příklad třeba Bryce. Kdysi jsem ho obdivoval na výstavě ve verzi kolem 2-3, dneska je nějaká 5.něco na stránkách výrobce volně ke stažení.


6. část - vypalování a odkazy